Rowing Australia is pleased to announce the two athlete groups we have welcomed into both the men’s and women’s National Training Centres for the 2017/18 season and who are now training or transitioning at these two facilities.

Intake 1 received automatic or discretionary invitations to the NTCs having competed at the 2017 World Rowing Championships and meeting the required performance standards. These athletes have commenced training at their respective National Training Centres. Intake 2 received an invitation to their respective NTC having taken part in the recent NTC Testing Camps. Athletes for Intake 2 will begin transitioning into the NTCs from 13 November 2017.

There are a number of 2017 World Champions and National Training Centre athletes returning to the centres, who are being joined by a selection of returning Olympians.

Hancock Prospecting Women’s National Training Centre, Sydney

Intake 1

Name State Club
Lucy Stephan VIC Melbourne University Boat Club
Molly Goodman SA Adelaide Rowing Club
Katrina Werry VIC Mercantile Rowing Club
Sarah Hawe TAS Huon Rowing Club
Olympia Aldersey SA Adelaide Rowing Club
Madeleine Edmunds QLD Commercial Rowing Club
Georgia Miansarow NSW Sydney University Boat Club
Georgia Nesbitt TAS Huon Rowing Club
Alice Arch VIC Melbourne University Boat Club
Amy James QLD Toowong Rowing Club
Genevieve Horton NSW Sydney University Boat Club
Rowena Meredith NSW Sydney University Boat Club
Leah Saunders NSW Sydney Rowing Club
Caitlin Cronin QLD University of Queensland Boat Club

 

Intake 2

Name State Club
Georgina Gotch NSW Sydney University Boat Club
Fiona Ewing NSW Sydney University Boat Club
Addy Dunkley-Smith VIC Mercantile Rowing Club
Rosemary Popa VIC Banks Rowing Club
Ciona Wilson TAS Tamar Rowing Club
Hannah Vermeersch WA West Australian Rowing Club
Jacinta Edmunds QLD Commercial Rowing Club
Annabelle McIntyre WA Freemantle Rowing Club

 

 

Reinhold Batschi Men’s National Training Centre

Intake 1

Name State Club
Alexander Hill SA Adelaide Rowing Club
Joshua Hicks WA Sydney Rowing Club
Jack Hargreaves NSW Sydney University Boat Club
Spencer Turrin NSW Sydney Rowing Club
Angus Widdicombe VIC Mercantile Rowing Club
Darcy Wruck QLD Commercial Rowing Club

 

Intake 2

Name State Club
Caleb Antill ACT Australian National University BC
David Watts WA Swan River Rowing Club
Angus Moore NSW Sydney Rowing Club
Timothy Masters VIC UTS Rowing Club
Alexander Purnell NSW Sydney University Boat Club
Luke Letcher ACT Black Mountain Rowing Club
Hamish Playfair NSW UTS Rowing Club
Campbell Watts NSW Sydney University Boat Club
Nathan Bowden SA Sydney Rowing Club
Robert Black NSW Mercantile Rowing Club
Nicholas Purnell NSW Sydney University Boat Club
Simon Keenan VIC Melbourne University Boat Club
Benjamin Coombs VIC Mercantile Rowing Club
Liam Donald VIC Mercantile Rowing Club
Joshua Booth VIC Melbourne University Boat Club
Joshua Dunkley-Smith VIC Mercantile Rowing Club
Jack Kelly SA Adelaide Rowing Club
Blair Tunevitsch TAS Tamar Rowing Club
Redmond Matthews VIC Mercantile Rowing Club